Η Σχολική Βιβλιοθήκη

Καλώς ήρθατε στη Βιβλιοθήκη μας! Με οδηγό μας  τα βιβλία σαν το Μικρό Ναυτίλο ξεκινάμε το ταξίδι μας...

H βιβλιοθήκη άρχισε να λειτουργεί από τον Οκτώβριο του 2009 στο «Πυθαγόρειο» Γενικό Λύκειο Σάμου. Ιδρύθηκε από την Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Προγραμμάτων Κ.Π.Σ. με χρηματοδότηση του Π.Ε.Π. Βορείου Αιγαίου. Ο χώρος είναι διαμορφωμένος σύμφωνα με τα νέα δεδομένα λειτουργίας των σχολικών βιβλιοθηκών και μπορεί να φιλοξενήσει 24 άτομα. Περιλαμβάνει 5.689 βιβλία από τα οποία τα 1722 παραδόθηκαν κατά την εκτέλεση του προγράμματος ενώ τα 4.147 ανήκαν στην ήδη υπάρχουσα βιβλιοθήκη που προέκυψε από τη συνένωση των δύο Γενικών Λυκείων της πόλης της Σάμου. Ανάμεσα στο σύνολο αυτών των βιβλίων ευρίσκονται και παλαιές εκδόσεις που συνδέουν τη σημερινή βιβλιοθήκη με τη βιβλιοθήκη του παλαιού Πυθαγορείου Γυμνασίου . Οι παλαιότερες εκδόσεις είναι δύο του 1887, δηλ. «Το παιδαγωγικόν Σχολείον» του οποίου διευθυντής ήταν ο Μ.Ι. Βρατσάνος, και η «Ερμηνεία εις τας ΙΔ΄επιστολάς του Αποστόλου Παύλου και εις τας Ζ΄καθολικάς» του Ευθύμιου του Ζιγαβηνού. Υπάρχουν επίσης πολλά παλαιά περιοδικά, όπως ο «Ξενοφάνης» και η «Σχολική Υγιεινή» από τα πρώτα τεύχη τους.

Κατά τον πρώτο χρόνο της λειτουργίας φιλοξένησε αρκετούς μαθητές και μαθήτριες και εκπαιδευτικούς. Παρά την έλλειψη οπτικοακουστικών μέσων (δεν ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα ακόμη) διεξήχθησαν διδασκαλίες από εκπαιδευτικούς με τη χρήση του έντυπου υλικού αλλά και των ηλεκτρονικών υπολογιστών. Πραγματοποιήθηκαν επίσης από τα παιδιά μικρές ερευνητικές εργασίες, μερικές από τις οποίες ανήκουν στο αρχείο της βιβλιοθήκης. Το διάστημα 23 έως 26 Μαρτίου οργανώθηκε μια έκθεση βιβλίων και λευκωμάτων με θέμα την Επανάσταση του 1821.

Συλλογή Παλαιών Βιβλίων

Ελπίδα Κατσικογιάννη, Υπεύθυνη της Σχολικής Βιβλιοθήκης