Εκπαιδευτικά - Σχολικά

Το άγχος στη ζωή μας

Λίγο άγχος μας κάνει καλό! Γιατί; Ξαφνιασμένος

Το άγχος είναι ένα δυσάρεστο συναίσθημα, που εμφανίζεται σε καταστάσεις κατά τις οποίες το άτομο βρίσκεται σε κίνδυνο ή αντιμετωπίζει προβλήματα και δυσκολίες στην ατομική ή κοινωνική ζωή. Βέβαια δεν βιώνουν όλοι οι άνθρωποι το άγχος με τον ίδιο τρόπο. Για παράδειγμα τα παιδιά ιδίως οι μαθητές έχουν περισσότερο άγχος κατά τις περιόδους διαγωνισμάτων και εξετάσεων. Αρκετοί για να καταπολεμήσουν το άγχος καταφεύγουν είτε στο φαγητό (π.χ. σοκολάτες), είτε στη δίαιτα είτε στον υπολογιστή.

Άραγε έχει νόημα το άγχος στη ζωή μας;

Λίγο άγχος πριν από την ημέρα του διαγωνίσματος μας κάνει να προετοιμαστούμε καλύτερα, ώστε να γράψουμε καλά. Το άγχος λοιπόν μας οδηγεί στο να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα μας πιο αποδοτικά και πιο αποτελεσματικά.

Διαβάστε περισσότερα: Το άγχος στη ζωή μας